Kız Çocuk Odası Modelleri

Kız Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odalarını tasarlarken, en kıymetli varlıklarımızın yaşam alanını ele aldığımızı unutmamak kaydıyla dikkat edebileceğimiz birkaç husus var. Erkek ve kızlar için oda tasarımları renk, eşya tipi ve eşyaların dizilişinde biraz ayrılıyor.

Kız çocuk odası dekorasyonlarının olmazsa olmazı canlı renkler kullanmaktır. Pembe şart olmasa bile göz alan renklerin çocuk beyninde farklı bölgeleri aktive ettiği ve görsel kapasiteyi artırdığı bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Odanın boyutu önemsenmeksizin oda bölümlere ayrılmalıdır. Bebekleriyle oynayabileceği bir oyun bölümü, yatak ve masanın ayrı ayrı köşelerde olması, kızınızın düzenli olma ihtimalini artıracak temel unsurdur.

kız çocuk odası takımı

Kız çocuklarının gece uyandığında ihtiyacı olabilecek temel şeyleri barındıran bir komodin, yatağın hemen başucunda olmalıdır. Çocukken bu ihtiyaç bir bardak su ve gece lambasından öteye gitmese de, bu alışkanlığının gelecekte düzenli yaşamasında büyük etkisi olacağı yadsınamaz.

Odalarda tavana yapıştırılabilecek basit fosforlu ay ve yıldız gibi gökcismi şekilleri, çocuğunuzun yattığında dikkatini hareketsiz bir noktaya toplayarak uykusunun gelmesini kolaylaştıracak ve yine bu fosforlu şekiller ufak bir ışık kaynağı oldukları için adeta bir gece lambası işlevi görerek, gece yalnız başına yatan kız çocuklarının korkmalarını engelleyecektir.

Hepimizin evi bunu yapmak için gerekli şartlara sahip olmasa da çocuk odalarında kullanılan mobilyalar esasında geldikten sonra en az 20 gün havalandırılmalıdır.
Özellikle istek mobilya siparişi verdiysek ve renk, şekil gibi tasarımlar bize özel yapılmışsa; ürünler atölyeden yeni çıktığı için barındırdığı boya vb. kimyasalların kokusunu içimize çekmemek hayli önemlidir. Boya ve mobilya kokusu her ne kadar hoşumuza gitse de kesinlikle ciğerlerimize dolan temiz hava kalitesini bozmakta ve uzun vadede kalıcı zararlara yol açabilmektedir.

kiz-cocuk-odasi-modelleri-3

Maddi duruma göre zevklere göre çeşitli dekorasyonlar uygulanabilir. Oda içerisinde kızınızın fiziksel aktivitelerle uğraşabileceği basit oyuncaklar düşünülebilir. Tavandan halatla basit bir salıncak sarkıtılabilir ya da yatak ranza şeklinde çalışma masasının üstünde olup merdivenle çıkılabilir. Tabi ki bu yataklara ağaç ev, araba ve birçok şekil vermek mümkün; ancak maalesef sadece bir yataktan ilerisi bütçeyi biraz zorlayabilir diyebiliriz.

kiz-cocuk-odasi-modelleri-5

kiz-cocuk-odasi-modelleri-4

Share this post

Post Comment