Mutfaklarınız İçin Mobilya Seçimi

Evin olmazsa olmazıdır mutfak. Girince en fazla göze çarpan yerdir. Ev halkının kültürü, zevkleri, karakteri anlaşılır mutfağına girince. Ve mobilyalar… Mutfağı mutfak yapan elbetteki kullanılan alet edevat kadar mühim olan mobilyalar.

Mutfak dolapları, renk ve modelleri, kaplamaları, dolap camları kısacası mutfakta mobilya seçimi için A’ dan Z’ ye çok dikkat etmek gerekir.

mutfak mobilya modelleri
Belinda mutfak masası

Mutfağın Özelliklerine Göre Renk Seçimi

Mobilyaların büyük veya küçük olması mutfağı nasıl gösterdiği ile doğrudan ilgilidir. O yüzden mutfağa göre dolaplar seçilmelidir. Çünkü mutfağın tarzını gösteren en önemli unsur mutfak dolaplarıdır. Aynı zamanda renk seçimi ile ilgili de çift renk alternatifi varsa üst kısmın daha açık ve soluk renkler olması hususu önemlidir. Sade duvarlar varsa mobilyalar parlak renkte olmalıdır. Zemin kaplaması ve mutfağın güneş alıp almaması konusu mobilya renk seçiminde oldukça belirleyicidir. Büyük mutfaklarda mobilya daha koyu renkte olmalıdır ki ferah bir hava katsın. Açık renkli mutfak dolapları geniş alanlarda sıcak havayı yansıtmamaktadır.

mutfak mobilyası
Armoni avangarde mutfak

Her Zevke Göre Mobilya Seçimi

Geleneksel mutfak tarzlarına göre mobilya seçimi için dolaplarda ahşap kullanılabilir. Parlak yüzeyli olması daha modern bir görünüm vermesini sağlar. Dolaplarda cam kullanılması sıkıcı görünümü ortadan kaldırabilir.

Dolaplarda lake tercih edilecekse daha elit bir görünüm elde edilir ve daha estetik durur. Açık mavi, toz pembe ve açık silik yeşil tonları lake dolaplar için vazgeçilmezdir. Evin genelinde hangi renk hakimse o rengin tercih edilmesi doğrudur.

Avangard tarzı mutfak mobilyası ile kendiliğinden desenli modeller tercih edilebilir. Özellikle beyaz lake üzerine altın varak işlemeleri klasik çizgiye yakın olanlar için mükemmel bir tercih olacaktır. Çiçeklerle veya meyvelerle bezeli mobilya kumaşlarının da tay tüyü yada pamuklu olanlar seçilerek daha gösterişli hale getirilebilir.

Mutfakta masa ve sandalye kullanmayı sevenler için, dolaplara ve atmosfere uygun olarak zarif bir köşe takımı seçilerek mutfağın uygun bir yerine yerleştirilebilir. Sade ve mütevazı olması, mutfak içerisinde göz doldurması ve kalabalık olmaması önemlidir. Köşe takımı tercih etmek istemeyenler için ise zarif bir mutfak masası ve hafif sandalyeler düşünülebilir. Sandalyeler kumaş detaylı ve mutfağın konseptine uygun olarak seçilmiş olmalıdır. Yemek masası çok fonksiyonlu ve katlanabilir cinsten olması da bu seçim için iyi bir alternatif olacaktır.

Share this post

Post Comment