Türk Klasik Çizgisi ve Yemek Odası

Türk Klasik Çizgisi ve Yemek Odası

klasik türk mobilyası

Türk klasik çizgisi, batıdan esinlenen modern çizgiler öncesinde, daha standart bir profili takip etmekteydi. Yer sofraları ve şark köşeleri, uzun yıllar kültürümüzde çok fazla tercih edilmiştir. Ancak Osmanlı’nın batıdan esinlendiği 17. Yüzyılda, masa ve sandalyeler devlet erkanında kullanılmaya başlamıştır. Genelde oldukça ağır malzemelerden yapılan büyük masalar, aynı şekilde kullanılan sandalyelerle kalabalık olan Türk ailesinin sofraları için ideal bir şekildeydi. Ancak şehirde çekirdek aileye dönüşen geniş aileler nedeniyle daha küçük hale ulaşan masalar tercih edilmeye başladı. Klasik yemek odası olarak ise, vitrinli, aynalı büfeli modeller evlerin salonlarını süslemeye başladı.

Türklerde Tercih Edilen Yemek Odası Stilleri

Ülkemizde hala bir çok aile yer sofraları kullanmaktadır. Klasik yemek odası olarak tercih edilen salonların bir kısmı ya da mutfağın bir köşesi yemek odası olarak kullanılabilmektedir. Yemek odalarında tercih edilen mobilyalar, takım olmaktan ziyade modern evlerde sadece masa ve sandalye olarak tercih edilmektedir. Klasik bir yemek masasının yerini daha modern tasarımlar almıştır. Çünkü evlerin metrekaresi oldukça küçülmüştür ve insanlar daha küçük masalar tercih etmeye başlamıştır.
Bu nedenle gerekli olan tüm koşulları sağlayarak, evlere daha işlevsel alanlar yaratılmaya çalışmaktadır.

türk klasik yemek odası

Yemek Odası ve Diğer Aksesuarların Seçimi

Yemek odasında kullanacağınız yemek masası için gerekli olan sandalye ya da bank seçiminizde masanın boyutuna göre tercih yapmalısınız.Özellikle değişik masa tasarımlarından hoşlananlar için gerekli olan dekorasyon oldukça zorlayıcıdır. Bu nedenle ihtiyacınız olan sandalye adedini belirledikten sonra, gerekli olan alışverişi yapabilirsiniz. Eğer bir takım söz konusu değilse, değişik malzemeler kullanabilirsiniz. İlle de bir klasik yemek odası takımına sahip olmanıza gerek yoktur. Aksesuar seçimi ise uygun olan renk seçenekleri ile sağlanabilmektedir. Özellikle büyük vazolar yemek masasının yanına, ayna gibi aksesuarlar ise duvarlarda yer alabilir.

Ayrı Bir Oda Olarak Yemek Odası

Eğer çok odalı bir eviniz varsa, yemek odasını ayrı bir odada tercih edebilirsiniz. Bunun için modern ya da klasik yemek odası tercih edebilirsiniz.En ekonomik koşullarda yararlanabileceğiniz yemek odası takımlarını her yerden satın alabilirsiniz. Ülkemizde bu anlamda bir çok öncü üretici vardır ve istediğiniz şekilde dekorasyon konusunda size destek verecek bir çok farklı kişiyle iletişim kurabilirsiniz.Odanızı en iyi şekilde değerlendirmek için sadece yemek odası takımı değil, aynı zamanda koltuk ya da kanepe gibi mobilyalar yerleştirip kullanabilirsiniz.

türk klasik yemek odası mobilyaları

Share this post

One thought on “Türk Klasik Çizgisi ve Yemek Odası

  1. klasik mobilyalar modası hiçbir zaman geçmeyecek tarzda mobilyalar. ayrıca el işçiliği olan her mobilya daha gösterişli ve şık oluyor bu yüzden de benim açıkçası favorim her zaman klasik mobilyalar.

    Reply

Post Comment